Tarım cebimde uygulamasıyla denetimi gör

Bakan Yumaklı, Dünya Gıda Güvenilirliği Günü nedeniyle Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen etkinlikte bir konuşma yaptı. Dünya Gıda Güvenilirliği Günü’nün bu yılki temasının “Beklenmeyene Hazırlıklı Ol” şeklinde belirlendiğine dikkati çeken Yumaklı, “Temanın bu şekilde belirlenmesinde yakın dönemdeki gelişmelerin etkisinin olduğu düşünüyorum. İklim değişikliğinden salgın hastalıklara, doğal afetlerden savaşlara kadar birçok risk faktörünü çok kısa zaman dilimlerinde tecrübe ettik” dedi. 

“Tarım Cebimde’ mobil uygulamasına gıda denetimi ile ilgili yeni bir sekme eklediklerini bildiren Yumaklı, şunları söyledi:

“Bir lokanta, market veya kafeye gittiniz. Burası en son ne zaman denetlenmişti diye merak ettiniz. Gittiğiniz yerde bir karekod olacak. Telefonunuzu alıp, Bakanlığımızın akıllı telefonlar için geliştirdiği ‘Tarımcebimde’ uygulamasını açıyorsunuz. Burada Gıda Kontrol sekmesine basıyorsunuz. Ardından İşletme Denetim Sorgulama’ya tıklıyorsunuz. Sonra gittiğiniz yerdeki karekodu okutarak son denetimin ne zaman yapıldığı bilgisine ulaşıyorsunuz. Bu uygulamaya restoran, kafeterya, pastane, market, fabrika gibi bizim denetlediğimiz bütün üretim, tüketim ve satış yerleri gönüllü olarak katılabilirler. Böylece kendi işletmelerinin ne kadar güvenli olduğunu göstermiş olurlar.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir