Ulaştırma Bakanının özel uçak tercihi tartışması

Sözcü’den Veli Toprak’ın haberine göre, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Almanya’nın Leipzig kentinde 22-23 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen Uluslararası Ulaştırma Forumu’na katıldı. Bakan Uraloğlu, seyahatinde ise Rönesans Holding’e ait TC-REC kuyruk tescilli uçağı kullandı. Çarşamba günü Leipzig’e giden Bakan bir gece kaldıktan sonra Türkiye’ye dönüş yaptı.

BU UÇAK KİMİN?

Bakanın jet yolculuğunun kayıtlarını açıklayan CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, “Neden tarifeli uçakla gitmiyorsun? Bu uçak kimin?’’ diye sordu.

Başarır şunları söyledi:

“Uraloğlu, Uluslararası Ulaştırma Formu için Almanya’ya gitti. Özel bir jetle gitti beyefendi. Tarifeli uçakla gitmedi. Neden özel uçakla gidiyorsun ve kimin uçağıyla gidiyorsun? Gittiğin uçak Rönesans’a ait. Utanç verici bir tablo. Nasıl bir ilişkin var? Neden onun uçağına bindin. Ücret ödedin mi? Ödediysen Bakanlığın bütçesinden mi ödedin? Bunların hepsinin konuşulması lazım. Beyefendiler en küçük bir toplantı için bile özel uçakla Almanya’ya gidiyor, yazık…”

Türkiye’de uzun yıllardır siyasetçiler iş dünyasının patronlarının özel uçaklarını seyahatlerde kullanıyorlar.

Ulaştırma Bakanlığı’nın ihalelelerine giren bir şirketin sahibine ait olan uçakla seyahat etmesi ise bu konuda etik tartışmaları başlattı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir